اختلال در صادرات محصولات فولادی به دلیل عدم توازن در زنجیره فولاد

اختلال در صادرات محصولات فولادی به دلیل عدم توازن در زنجیره فولاد

بر اساس صحبت های یکی از اعضای انجمن نوردکاران فولادی ایران جناب آقای مصطفی عبداللهی در طی گفت و گویی در مورد عدم توازن زنجیره فولاد بیان کرد که لازم است توازن تقاضا و قیمت در هر قسمت زنجیره فولاد وجود داشته باشد.

وی افزود در صورت عدم این توازن، به طور کلی زنجیره تولید فولاد با مشکل روبه رو و در نهایت تعطیل خواهد شد. عبداللهی در ادامه بیان کرد که به طور کلی روند نوسانات در بورس بین ۵ تا ۶ درصد است. با توجه به این موضوع و در نظر گرفتن افزایش هزینه های حمل و نقل، بخش نورد نیز سود مناسبی دریافت نکرده است. به همین دلیل القایی ها نیز سود چندانی نصیبشان نمی شود.

مصطفی عبداللهی در ادامه اظهارات خود بیان کرد که اگر دولت در نظر داشته باشد که القایی ها امکان خرید آهن اسفنجی با قیمت مناسب را نداشته باشند، تولیدشان متوقف می شود.

در این شرایط قیمت آهن اسفنجی باید کاهش یابد تا سقف قیمت تمام شده ما پایین تر از قیمت جهانی باشد تا به این ترتیب امکان صادرات محصول نهایی انتهایی زنجیره فولاد وجود داشته باشد.

وی بر این نکته تاکید کرد که اگر محصولات نهایی زنجیره تولید فولاد با افزایش قیمت همراه شود، امکان صادرات وجود ندارد و بازار داخل به دلیل تولید بالای فولاد در کشور اشباع شده و اشکالاتی را به وجود خواهد آورد.

وی همچنین بیان کرد که ترکیه مواد اولیه فولادی مورد نیاز خود را از سراسر دنیا با قیمت جهانی وارد می کند و محصول نهایی را تولید و به سراسر دنیا صادر می کند، اما ما که تمام مواد موجود زنجیره را دارا هستیم، در تعادل آن به مشکل خورده ایم.

عبدالهی گفت: تولید شمش القایی کمک بزرگی را به صنعت نورد می کند و اگر تولید آن به مشکل بربخورد، چشم انداز تولید فولاد کشور با قطعی گاز و برق حتما دچار اختلال خواهد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.