لوله جداری چیست؟

لوله جداری چیست؟

معرفی لوله جداری (Casing)

لوله کیسینگ (Casing) یک لوله بدون درز با پوشش فولادی که در حفاری چاه یا هرگونه نصب زیرزمینی استفاده می شود، نامیده می شود که به آن لوله جداری نیز می گویند. معمولاً در ساخت و سازهای زیرزمینی برای محافظت از خطوط تاسیسات از انواع مختلف در برابر آسیب استفاده می شود. از لوله کیسینگ برای پوشش چاه های نفت و گاز استفاده می شود.

ما در این مقاله علاوه بر معرفی و بررسی لوله کیسینگ (Casing) یا همان لوله جداری، انواع و کاربرد آن و به بررسی سیستم کیسینگ گذاری حین حفاری (CwD) در لوله جداری یا کیسینگ نیز میپردازیم.

وله کیسینگ (Casing) یک لوله بدون درز با پوشش فولادی که در حفاری چاه یا هرگونه نصب زیرزمینی استفاده می شود، نامیده می شود که به آن لوله جداری نیز می گویند. معمولاً در ساخت و سازهای زیرزمینی برای محافظت از خطوط تاسیسات از انواع مختلف در برابر آسیب استفاده می شود. از لوله کیسینگ برای پوشش چاه های نفت و گاز استفاده می شود.

 

چرا از لوله جداری یا کیسینگ استفاده می شود؟

لوله جداری یا کیسینگ از آلودگی آب شیرین جلوگیری می کند.

لوله جداری یا کیسینگ foundation پایه بالایی قوی تری برای مته غوطه وری فراهم می کند.

b سوراخ صاف را برای نصب تجهیزات در لوله جداری یا کیسینگ فعال می کند.

لوله جداری یا کیسینگ Surface سطح منطقه فشار بالا را برای جلوگیری از منفجر شدن مهر و موم می کند.

مزایای لوله جداری یا لوله کیسینگ (casing) :

با تغییر مراحل لازم برای روند حفاری، هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی می کنید. علاوه بر این، سیستم کیسینگ‌گذاری حین حفاری همچنین مجموعه ای از مزایای اضافی را فراهم می کند. مزایای پوشش در هنگام حفاری را می توان در زیر خلاصه کرد:

صرفه جویی در وقت و هزینه با سیستم کیسینگ‌گذاری (CwD) حین حفاری درلوله جداری:

کیسینگ‌گذاری حین حفاری قادر است با کاهش زمان مسطح و کاهش ریسک عملیاتی، در زمان کار صرفه جویی کند. وقتی با حفاری معمولی مقایسه می شود، کیسینگ‌گذاری حین حفاری می تواند حدود 37.5٪ از زمان صرف شده در حفر و مقاومت سازی و لوله کشی یک چاه را صرفه جویی کند.

پوشش تا عمق با کیسینگ‌گذاری حین حفاری در لوله جداری (لوله کیسینگ) :

به دلیل تخریب چاه، حفاری معمولی معمولاً قادر به اجرای پوشش تا انتهای یک چاه نیست. این تخریب در اثر عوامل مختلفی از جمله آسیب به دیواره، ایجاد کیک فیلتر وباز ماندن سوراخ تا مدت طولانی ایجاد می شود. با این حال، یک سیستم غیرقابل بازیابی در لوله کیسینگ به رشته پوشش اجازه می دهد تا تمام مسیر را از طریق تاقچه ها و موانع دیگر عبور کند، از طریق مقاطع محکم جا بیفتد و با موفقیت به TD برسد.

سیستم کیسینگ‌گذاری حین حفاریلوله کیسینگ زمان قرار گرفتن در معرض تشکیل را کاهش دهید.

معرفی پوشش در حین فرآیند حفاری در لوله جداری، زمان های قطع را برای BHA نیز از بین می برد. این فقط باعث صرفه جویی در هزینه ها نمی شود، بلکه به کاهش زمان قرار گرفتن در معرض شکل گیری که معمولاً تا زمان سیمان کاری مشکل است نیز کمک می کند. این زمان قرار گرفتن در معرض می تواند باعث تخریب گل، خزش نمک و تورم رس شود، اما این مشکلات با کیسینگ‌گذاری حین حفاری برطرف می شود. بعلاوه، از آنجا که پس از حفاری اولیه نیازی به اجرای پوشش اضافی نیست ، خطر گیر افتادن پوشش کمتر است.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.